Offshoretage March 1st to 2nd 2018 at the Baltic Sea



4. Offshoretage 2017

15.03. – 16.03.2016
in Heiligendamm

15th March 2017

Forum 1 - Technics & Innovation

 

09:30 am Welcoming all participants and LIVE demonstration of the offshore rescue chain by

German Wind AcademySSC Wind GmbH und WINDEA Offshore GmbH & Co. KG with kind support of the Johanniter-Unfallhilfe e.V. for interested guests

10:30 Uhr Begrüßung und Moderation:

Prof. Dr.-Ing. Yuri Petryna – TU Berlin, FG Statik und Dynamik

10:35 am Structural Health Monitoring for Offshore Windfarms – Depelopment of the guideline VDI 4551

Prof. Dr.-Ing. Yuri Petryna
TU Berlin, FG Statik und Dynamik

11:00 am Advances in the component testing of gearboxes and generators as well as the structural analysis of entire wind turbines

Dr. André Schäfer – HBM Hottinger Baldwin Messtechnik GmbH

11:25 am Reliability diagnosis in condition monitoring of the drive train

Dipl.-Ing. Axel Haubold – GfM Gesellschaft für Maschinendiagnose mbH 

11:50 am Coffee break

12:20 pm Secondary analysis of CMS-data / independent expert report for end of warranty (EoW) and ongoing operation phase

Dipl.-Ing. Bernd Höring 8.2 Monitoring GmbH

12:45 pm Safe operation of offshore wind parks – SCADA Integration of VDI 3834

Holger Fritsch –  Bachmann Monitoring GmbH

1:10 pm “Protecting life and assets” – cable ducts of the offshore wind industry

Matthias Brück – Roxtec GmbH

1:35 pm Lunch break

2:35 pm Reducing costs by error-free screwing by WEA

Patrick Junkers – HYTORC – Barbarino & Kilp GmbH

3:00 pm Lecture on the topic of grounding offshore installations (title follows)

Dipl.-Ing. Arne Micheel – Fortatech AG

3:25 pm Continuous 24/7 Oil Condition Monitoring for the Offshore Wind Farm: Identification of critical operating conditions and oil change indication

Dr. Manfred Mauntz – cmc instruments GmbH

3:50 pm Coffee break

4:20 pm Floating platforms like the GICON-TLP as connection technology to XXL monopiles

Dr.-Ing. Frank Adam – WPC Wind Power Construction GmbH

4:45 pm Cost-effective jacket construction thanks to innovative production strategies

Dr. Stephan Brauser – Salzgitter Mannesmann Renewables

Authors: Dr. Stephan Brauser und Dr. Marek Los – St3 Offshore

Starting at 7 pm: Reception and dinner in a relaxed atmosphere

Forum 2 - Market issues, O&M

09:30 am Welcoming all participants and LIVE demonstration of the offshore rescue chain by

German Wind AcademySSC Wind GmbH und WINDEA Offshore GmbH & Co. KG with kind support of the Johanniter-Unfallhilfe e.V. for interested guests

10:30 am Welcome and Moderation:

Dirk Briese – wind:research / trend: research GmbH

10:35 am Offshore Wind Market in Europe: Status Quo and Future Developments

Dirk Briese – wind:research / trend: research GmbH

11:00 am News on German wind energy-on-sea-law (WindSeeG)

Dr. Florian Brahms – Roever Broenner Susat Mazars GmbH & Co. KG

11:25 am Legal protection questions on the German wind energy-on-sea-law (WindSeeG)

Janko Geßner – DOMBERT Rechtsanwälte

11:50 am Coffee break

12:20 pm Tax law of Offshore wind energy

Gerhard Schmitt – Roever Broenner Susat Mazars GmbH & Co. KG

12:45 pm Damages of offshore wind farms – What types of damages occur and how can we avoid them? Efficient damage management.

Martin Beck – Marsh GmbH

1:10 pm Offshore wind finance in a tender environment

Simon Matthiessen – Green Giraffe B.V.

 

1:35 pm Lunch break

2:35 pm Direct marketing at sea – Windy experiences with offshore power plants

Tobias Heyen – EWE TRADING GmbH

3:00 pm Connecting Asset Management to your business case Or 
How to stay competitive with active asset management

Michael Andersen – K2 Management GmbH

3:25 pm DispoOffshore – interactive and dynamic task and resource control in offshore wind parks

Thomas Zapp – GreenGate AG

3:50 pm Coffee break

4:20 pm Challenges to the port logistics in offshore wind projects

Martin Schulz – Buss Port Logistics GmbH & Co. KG

4:45 pm Lecture title on certification and recurring examinations in the operating phase follows

Andreas Puls – TÜV Rheinland Industrie Service GmbH

5:15 pm Alternative O&M models – Solutions for new tender systems

Dennis Schiricke – Deutsche Windtechnik Offshore & Consulting GmbH

Starting at 7 pm: Reception and dinner in a relaxed atmosphere

Forum 3 - Impacts on Humans and Nature

09:30 am Welcoming all participants and LIVE demonstration of the offshore rescue chain by

German Wind AcademySSC Wind GmbH und WINDEA Offshore GmbH & Co. KG with kind support of the Johanniter-Unfallhilfe e.V. for interested guests

10:20 am Explanation of the rescue chain by  Johanniter-Unfallhilfe e.V.

10:50 am Mandatory trainings Offshore

Speaker follows – German Wind Academy

11:20 am Presentation WINDEA Offshore GmbH & Co. KG

11:50 am Coffee break

BLOCK 1 – Work safety, work protection and employee motivation

12:20 pm Welcome and Moderation:

Lars Poslednik – Convent Energy GmbH

12:25 pm Experiences from the practical area of a Far-Offshore wind park

Thomas Kuhn – Global Tech I Offshore Wind GmbH

12:50 pm Offshore professional world at convent energy!

Lars Poslednik – Convent Energy GmbH

1:15 pm Lecture title follows

Hans Gatzemeier – ELA Container Offshore GmbH

1:40 pm Lunch break

2:40 pm Call for tenders: New challenge for companies and employees

Alexander Schneeweiß – EnBW AG

BLOCK 2 – Acceptance and Conservation

3:05 pm Offshore wind energy: threat or opportunity for biodiversity?

Dipl.-Ing. Assessor Jens Lüdeke – TU Berlin, FG Umweltprüfung und Umweltplanung

3:30 pm Means of warfare in the North Sea and Baltic Sea: Geophysical investigation and clearing of cable trenches and offshore wind parks

Dipl.-Ing. Ulrich Schneider – SeaTerra GmbH

3:55 pm Coffee break

4:20 pm Bird migration, collision risks, avoidance / displacement and offshore wind

Dr. Tim Coppack – APEM Ltd.

4:45 pm Social acceptance of offshore wind energy

Prof. Dr. Gundula Hübner – Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg 

5:10 pm Debate

Starting at 7 pm: Reception and dinner in a relaxed atmosphere

16th March 2017

Forum 1 - Technics, Innovation and Interfaces

09:30 am Welcome and Moderation:

Prof. Dr.-Ing. Yuri Petryna
TU Berlin, FG Statik und Dynamik

09:35 am Design and construction of grout joints according to DIN 18088-5

Dr.-Ing. Hans-Carsten Kühne – BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung)

10:00 am Life expectancy of offshore wind power plants

Dominik Stengel – BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung)

Authors: Dr. Matthias Baeßler, Ronald Schneider, Dominik Stengel

10:25 am Operational strength of uncorrected and repaired rotor blades

Prof. Dr.-Ing. Volker Trappe – BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung)

10:50 am Best practice: Qualitätssicherung entlang der gesamten Wertschöpfungskette eines offshore Windparks

Swen-Olaf Teichgräber – 8.2 Consulting AG

11:15 am Coffee break

11:45 am Wiederkehrende Prüfungen Offshore
Gesetzliche Grundlagen und Vorschriften für die Betriebsphase 

Andreas Puls – TÜV Rheinland Industrie Service GmbH

12:10 pm Offshore HSE Ausblick: Aktuelle Entwicklungen und zukünftige Herausforderungen
Fixed vs Floating, Standardisierung und die neue Turbinengeneration 10MW+

Erik Schmidt – 8.2 Consulting AG

12:35 pm Lunch

Forum 2 - Auctions: Germany and EU, Costs and Compensation

09:30 am Welcome and Moderation:

Ralph Brendler – RB Unternehmensberatung

09:35 am Auction models in the European offshore wind market and their consequences for contractors

Daniela Marx – Van Oord OWP Germany GmbH

10:05 am EEG (renewable energy law) 2017 (preliminary title)

Dr. Matthias Lang – Bird & Bird LLP

10:30 am Delay, disruption and maintenance of network connections – The obligation to compensate the TSO

Thoralf Herbold – GÖRG Partnerschaft von Rechtsanwälten mbB

10:55 am Burden of proof and the BNetzA – What an OWP operator should do in order to prove claims under EEG and EnWG

Dr. Sebastian Rohrer – BEITEN BURKHARDT Rechtsanwaltsgesellschaft mbH

11:20 am Coffee break

11:45 am Cooperation between federal planning and tendering in offshore according to EEG

Sebastian Lange – DOMBERT Rechtsanwälte

12:10 pm Cost development of the offshore wind industry in an European comparison

Maik Richter – Fichtner Water & Wind GmbH

12:35 pm Lecture title follows

Michael Gudera – HSH Nordbank AG

1:00 pm Lunch

Attendee List

13.03.2017

# Firma/Institution Titel Vorname Name
1 8.2 Consulting AG Philipp Stukenbrock
2 8.2 Consulting AG Swen-Olaf Teichgräber
3 8.2 Monitoring GmbH Bernd Höring
4 A2SEA Deutschland GmbH Sascha Wiesner
5 Addinol Lube Oil GmbH Jörg Schmidt
6 airwerk GmbH Jens Krieger
7 AllCon Service & Dienstleistungs GmbH Marc Schmeißer
8 AS Tech Industrie- und Spannhydraulik GmbH Sebastian Dallmann
9 August Friedberg GmbH Martin Jaeger
10 August Friedberg GmbH Frank Hagemann
11 Bachmann Monitoring GmbH Holger Fritsch
12 BALTIC Taucherei- und Bergungsbetrieb Rostock GmbH Eyk-Uwe Pap
13 BALTIC Taucherei- und Bergungsbetrieb Rostock GmbH Katrin Thörner
14 BALTIC Taucherei- und Bergungsbetrieb Rostock GmbH Jens Eppler
15 BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung) Dr. Matthias Baeßler
16 BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung) Dr. Hans-Carsten Kühne
17 BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung) Prof. Dr. Volker Trappe
18 BAM (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung) Dominik Stengel
19 Beckmann & Jörgensen GmbH Ralph Bonan
20 Beiten Burkhardt Rechtsanwälte Dr. Sebastian Rohrer
21 Bird & Bird LLP Dr. Matthias Lang
22 Bird & Bird LLP Lars Kyrberg
23 Blanke Meier Evers Rechtsanwälte in Partnerschaft Dr. Falko Fähndrich
24 Blanke Meier Evers Rechtsanwälte in Partnerschaft Corinna Hartmann
25 Buss Port Logistics GmbH & Co. KG Martin Schulz
26 BVA Bielefeld Verlag Dr. Volker Buddensiek
27 BVA Bielefeld Verlag Stefanie Schwarz
28 BWE e.V. – Ehrenpräsident Prof. Dr. Seied Nasseri
29 CARNEADES Project Services GmbH Tobias Voigt
30 CARNEADES Project Services GmbH Sabrina Jacobs
31 cmc instruments GmbH Dr. Manfred Mauntz
32 Convent Energy GmbH Lars Poslednik
33 Convent Energy GmbH Anett Laduch
34 DAG Rechtsanwälte Bernd Albrecht
35 Deutsche Windtechnik AG Matthias Brandt
36 Deutsche Windtechnik Offshore & Consulting GmbH Dennis Schiricke
37 Deutsche Windtechnik Rotor und Turm GmbH & Co. KG Maria Yaiza Stüven Sanchez
38 Deutsche Windtechnik Rotor und Turm GmbH & Co. KG Maik Hölling
39 Dipl.-Ing. H. Sitte GmbH & Co. Schiffsinstallationen KG David Kükelhahn
40 Dipl.-Ing. H. Sitte GmbH & Co. Schiffsinstallationen KG Mark Petrusch
41 DOMBERT Rechtsanwälte Janko Geßner
42 DOMBERT Rechtsanwälte Sebastian Lange
43 ELA Container Offshore GmbH Hans Gatzemeier
44 ELA Container Offshore GmbH Frank ter Haak
45 EMS Maritime Offshore GmbH Nils Sauerborn
46 EnBW AG Alexander Schneeweiß
47 EnBW AG Helge Vosberg
48 EWE Trading GmbH Tobias Heyen
49 Fichtner Water & Transportation GmbH Maik Richter
50 Fortatech AG Thomas Englert
51 Fortatech AG Arne Micheel
52 Fortatech AG Emily Meier
53 Fortatech AG Maja Meier
54 Geo Ingenieurservice Nord-Ost GmbH & Co. KG Nicole Lasch
55 Geo Ingenieurservice Nord-Ost GmbH & Co. KG Daniel Rabe
56 German Wind Academy GmbH Natalie Frescher
57 German Wind Academy GmbH Kerstin Meyer
58 GfM Gesellschaft für Maschinendiagnose mbH Theresa Tolle
59 GfM Gesellschaft für Maschinendiagnose mbH Axel Haubold
60 GLM Lasermeßtechnik GmbH Martin Hartmann
61 Global Renewables Shipbrokers Jens Guhlke
62 Global Renewables Shipbrokers Ralph Schnee
63 Global Tech I Offshore Wind GmbH Thomas Kuhn
64 GÖRG Partnerschaft von Rechtsanwälten mbB Thoralf Herbold
65 Green Giraffe B.V. Simon Matthiesen
66 Green Wind Offshore GmbH Peter-Heinrich Boysen
67 Green Wind Offshore GmbH Rico Kraatz
68 Green Wind Operations GmbH Manuel Lasse
69 GreenGate AG Wolfgang Adams
70 GreenGate AG Thomas Zapp
71 HBM Hottinger Baldwin Messtechnik GmbH Dr. André Schäfer
72 HDI Global SE Matthias Otte
73 HDI Global SE Swetlana Hildermann
74 Heinemann Projektberatung Sebastian Fleper
75 Hollandia Offshore B.B. Wilfried van Bergen
76 HYTORC – Barbarino & Kilp GmbH Patrick Junkers
77 HYTORC – Barbarino & Kilp GmbH Frank Rose
78 iPS Germany GmbH Simon Schumacher
79 ISC Training & Assembly GmbH Volker Heinrich Seibert
80 ISC Training & Assembly GmbH Stefan Boelck
81 Jack-UP Barge B.V. Edwin Wittenberg
82 Jack-UP Barge B.V. Jurgen de Prez
83 Jäger Gummi und Kunststoff GmbH Mike Oliver Sabionski
84 Johanniter-Unfall-Hilfe e.V. Jan Lutz
85 K2Management GmbH Axel Juhnke
86 K2Management GmbH Raya Petersen
87 Korea Wind Energy Industry Association Prof. Dr. Choong-Yul Son
88 Marsh GmbH Martin Beck
89 Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg Prof. Dr. Gundula Hübner
90 Maschinenfabrik Wagner GmbH & Co. KG Klaus Teske
91 MBT GmbH Markus Weber
92 MERKUR Offshore GmbH Maria Heinemann
93 MERKUR Offshore GmbH Diana Münnich
94 Messe Husum & Congress GmbH & Co. KG Thomas Seifried
95 NCT Offshore Keith Pomfret
96 Neas Energy GmbH Jan Knievel
97 Nölting GmbH Vincent Nölting
98 OIS Offshore Industrie Service GmbH Andreas L. Lessmeister
99 OIS Offshore Industrie Service GmbH Olaf Wunderlich
100 PHOENIX CONTACT Deutschland GmbH Björn Bülter
101 Projektträger Jülich Forschungszentrum Jülich GmbH Detlef Lehmann
102 PSA Zentrale Josha von Hofe
103 QRC Group Michael John
104 RB Unternehmensberatung Ralph Brendler
105 reNEWS Hans-Dieter Sohn
106 Roever Broenner Susat Mazars GmbH & Co. KG Dr. Florian Brahms
107 Roever Broenner Susat Mazars GmbH & Co. KG Gerhard Schmitt
108 Roxtec GmbH Matthias Brück
109 Salzgitter Mannesmann Renewables Dr. Stephan Brauser
110 Schleswig-Holstein Netz AG Malte Schumacher
111 Schleswig-Holstein Netz AG Christoph Pallentin
112 SeaRenergy Offshore Holding GmbH & Cie. KG Katharina Voigt
113 SeaTerra GmbH Ulrich Schneider
114 Seilpartner Windkraft GmbH Rüdiger Gorll
115 SGS Germany GmbH Karen Bethe
116 Speedwind Offshore GmbH & Co. KG Uwe Thiele
117 Speedwind Offshore GmbH & Co. KG Dr. Jörn Peuser
118 Spreewind GmbH Katja Weißbach
119 Spreewind GmbH Lily Creed
120 Spreewind GmbH Markus Friederichs
121 SSC Wind GmbH Hinrich Eden
122 SSC Wind GmbH Holger Bartling
123 SSC Wind GmbH Jens Monsees
124 SSC Wind GmbH Martin Clausen
125 Technische Unversität Dresden Heike Alex
126 TOTAL Deutschland GmbH Marcel Jansen
127 TOTAL Deutschland GmbH Grégoire Roux
128 Triowind GmbH Klaus Hansen
129 Triowind GmbH Ingo Schröder
130 TU Berlin, FG Statik und Dynamik Prof. Dr. Yuri Petryna
131 TU Berlin, FG Umweltprüfung und -planung Jens Lüdeke
132 TÜV Rheinland Industrie Service GmbH Andreas Puls
133 Vaisala GmbH Michael Kalkum
134 Van Oord OWP Germany GmbH Daniela Marx
135 Van Oord OWP Germany GmbH Name folgt
136 wind:research / trend:research GmbH Dirk Briese
137 WINDEA Care Rüdiger Franz
138 WINDEA Offshore GmbH Denise Wagner
139 worx secure UG Ludger Ausel
140 WPC Wind Power Construction GmbH Daniel Walia
141 wpd AG Christian Schnibbe
142 YESSS Elektrofachgroßhandlung Holger Schümann
143 Christof Seeger
144 Stefan Lauterbach
145 Maciej Beffinger