Offshoretage March 1st to 2nd 2018 at the Baltic Sea



Attendance List

Attendee List

07.12.2017

# Firma/Institution Titel Vorname Name
1 8.2 Monitoring GmbH Bernd Höring
2 Addinol Lube Oil GmbH Jörg Schmidt
3 airwerk technical solutions Jens Krieger
4 AllCon Service & Dienstleistungs GmbH Marc Schmeißer
5 AS Tech Industrie- und Spannhydraulik GmbH Sebastian Dallmann
6 Beiten Burkhardt Rechtsanwälte Dr. Sebastian Rohrer
7 Beuth Hochschule für Technik Berlin Dr.-Ing. Jens Lüdeke
8 Bird&Bird LLP Lars Kyrberg
9 Bird&Bird LLP Name folgt
10 Blue Edge Consult Tim Klatt
11 Brahms & Kollegen Dr. Florian Brahms
12 Brüel & Kjær Vibro GmbH Rüdiger Wedow
13 CARNEADES Project Services GmbH Tobias Voigt
14 CARNEADES Project Services GmbH Alexander Kruse
15 Convent Energy GmbH Lars Poslednik
16 Convent Energy GmbH Marcel Kelm
17 DAG Rechtsanwälte Partnerschaftsgesellschaft Bernd Albrecht
18 Deutsche WindGuard Offshore GmbH Name folgt
19 Deutsche Windtechnik Rotor und Turm GmbH & Co. KG Maria Yaiza Stüven Sanchez
20 Deutsche Windtechnik Rotor und Turm GmbH & Co. KG Maik Hölling
21 Deutsche Windtechnik Rotor und Turm GmbH & Co. KG Christian Kepp
22 Dipl.-Ing. H. Sitte GmbH & Co. Schiffsinstallationen KG David Kükelhahn
23 Dipl.-Ing. H. Sitte GmbH & Co. Schiffsinstallationen KG Mark Petrusch
24 EnBW AG Alexander Schneeweiß
25 EWE TRADING GmbH Tobias Heyen
26 Geo Ingenieurservice Nord-Ost GmbH & Co.KG Nicole Lasch
27 Geo Ingenieurservice Nord-Ost GmbH & Co.KG Daniel Rabe
28 GfM Gesellschaft für Maschinendiagnose mbH Theresa Tolle
29 GfM Gesellschaft für Maschinendiagnose mbH Axel Haubold
30 GLM Lasermeßtechnik GmbH Martin Hartmann
31 Global Tech I Offshore Wind GmbH Thomas Kuhn
32 Green Giraffe Simon Matthiessen
33 GreenGate AG Wolfgang Adams
34 GreenGate AG Thomas Zapp
35 GreenGate AG Irene Blimke
36 Hanseatic Power Cert GmbH Andreas Puls
37 HDI Global SE Matthias Otte
38 HYTORC – Barbarino & Kilp GmbH Patrick Junkers
39 HYTORC – Barbarino & Kilp GmbH Frank Rose
40 in.power GmbH Josef Werum
41 iPS Germany GmbH Simon Schumacher
42 ISC Training & Assembly GmbH Volker Heinrich Seibert
43 ISC Training & Assembly GmbH Stefan Boelck
44 Marsh GmbH Martin Beck
45 Martens en Van Oord Jarno de Graaf
46 Merkur Offshore GmbH Martina Kemper
47 Merkur Offshore GmbH Diana Münnich
48 Messe Husum & Congress GmbH & Co. KG Hans Frontschek
49 mh² offshore GmbH Markus Hummel
50 MML Solutions GmbH Dr.-Ing. Valentin Meimann
51 MML Solutions GmbH Ying Lin
52 MQ Engineering GmbH Dr. Franziska Ahrens
53 MQ Engineering GmbH Hendrik Oelschner
54 Neas Energy GmbH Jan Knievel
55 Neas Energy GmbH Name folgt
56 Nölting GmbH Vincent Nölting
57 Nölting GmbH Daniela Voss
58 Petzl Deutschland GmbH Dennis Özkol
59 PHOENIX CONTACT Deutschland GmbH Björn Bülter
60 PHOENIX CONTACT Deutschland GmbH Name folgt
61 PSA Zentrale Josha von Hofe
62 RB Unternehmensberatung Ralph Brendler
63 Seilpartner GmbH Robert Jatkowski
64 Seilpartner GmbH Rüdiger Gorll
65 SKF GmbH Frank Steinhaus
66 SKF GmbH – AST Nord Hans-Jürgen Liesegang
67 Speedwind Offshore GmbH & Co. KG Uwe Thiele
68 Speedwind Offshore GmbH & Co. KG Name folgt
69 Speedwind Offshore GmbH & Co. KG Name folgt
70 Spreewind GmbH Katja Weißbach
71 Spreewind GmbH Markus Friederichs
72 TTS GmbH Daniel Tschubel
73 TU Berlin Prof. Dr. Yuri Petryna
74 Universität Rostock Dr.-Ing. Frank Adam
75 Vattenfall Energy Trading GmbH Luis Kuon
76 Vattenfall Energy Trading GmbH Name folgt
77 Watson Farley Williams Stefan Hoffmann
78 wind: research GmbH Dirk Briese